Politik
Aktuelt - Forside highlight

Debatindlæg i A4: Forlig gjorde radiografer rasende, frustrerede og nedtrykte: 'Der blev gjort forskel på os og sygeplejerskerne'

Radiograferne, der i høj grad savner anerkendelse, er glade for, at Forligsmandens mæglingsskitse nu gør op med den ulighed, som de oplevede i overenskomstresultatet.

Debatindlæg af Charlotte Graungaard Falkvard, Formand, MMCR, Radiograf Rådet
A4-overenskomst, 30.05.2021

 

- Det var simpelthen for meget. Det var dråben, der fik bægeret til at flyde over. 

 

Så klart lyder svaret, når radiografernes formand Charlotte Graungaard Falkvard forholder sig til, hvorfor hendes medlemmer, sammen med sygeplejerskerne, i slutningen af marts valgte at forkaste overenskomstresultatet.  

 

Det var måske nok en mindre detalje, der gjorde udslaget. Men ikke desto mindre en afgørende detalje, som resulterede i et klart nej blandt radiograferne, hvor 48 procent sagde nej, mens 43,4 procent stemte ja tidligere på foråret. 

 

Forskelsbehandling stjal opmærksomheden 

 

Charlotte Graungaard Falkvard, formand for Radiograf Rådet, er derfor glad for, at forligsmanden med mæglingsskitsen nu har gjort op med forskelsbehandlingen. 

 

- Det er helt afgørende for vores medlemmer. I virkeligheden kan man sige, at det element stjal fokus fra den resterende del af overenskomstresultatet for vores medlemmer, fordi der blev gjort forskel på os og sygeplejerskerne, som fik tildelt et særligt tillæg i deres resultat, siger Charlotte Graungaard Falkvard.

 

- Økonomisk var der ikke den store forskel men det blev en principiel sag for medlemmerne , tilføjer formanden for landets knap 2.500 radiografer.

 

Helt konkret lagde den oprindelige overenskomstaftale, som Dansk Sygeplejeråd havde forhandlet på plads på vegne af både sygeplejersker og radiografer, op til, at en mindre lønstigning til medarbejdere med en vis anciennitet kun ville tilfalde sygeplejersker.

 

Omvendt fik radiograferne del i en lavt- og ligelønspulje, som gav dem en lille stigning i pensionen. 

 

I forligsmandens mægligsskitse ændres det nu i stedet til, at radiografer ligesom sygeplejersker vil kunne se frem til en lønstigning på 3.000 kroner om året, der gælder ansatte med mellem fire og 10 års anciennitet.

 

Radiografer føler sig overset

 

Forskelsbehandlingen i det første udkast rippede op i det faktum, at mange radiografer længe har følt sig overset på landets sygehuse, hvor sygeplejersker og læger har løbet med hæderen under coronakrisen.

 

- Selvfølgelig skal de grupper have stor anerkendelse. Men vi vil også gerne have fornemmelse af, at man anerkender, at vi spiller en vigtig rolle på sygehusene. For de fleste patienters vedkommende er vi en uundgåelig og uundværlig del af rejsen fra syg til rask, siger Charlotte Graungaard Falkvard.

 

For hendes medlemmer blev den manglende anerkendelse for alvor tydeligt, da der sidste år kom fokus på frontpersonalet på sygehusene, ligesom det igen blev tydeligt, da vaccinerne skulle fordeles i år. 

 

- Medlemmerne har arbejdet 24/7, været udsat for en stor smitterisiko, og alligevel har vi måtte kæmpe for værnemidler, ligesom vi nogle steder har kæmpet for, at vi skulle have vaccinen. Det er sådan noget, der gør medlemmerne rasende, frustrerede og nedtrykte, konstaterer Charlotte Graungaard Falkvard. 

 

- Jeg forstår godt medlemmerne. Jeg ville have det på samme måde, hvis jeg knoklede ude på arbejdspladserne, men igen og igen blev glemt. Derfor gjorde det også ekstra ondt på dem, da de følte sig overset ved den seneste overenskomstaftale, tilføjer hun. 

 

Store forhåbninger til lønkomité

 

Udover at forligsmandens mæglingsforslag nu har gjort op med den forskelsbehandling, som radiograferne oplevede i det oprindelige forlig, har Charlotte Graungaard Falkvard store forhåbninger til den lønkomité, som Fagbevægelsens Hovedorganisation, FH, fik tilføjet i udspillet. 

 

En komité der vil have Christiansborg til at kigge på de offentlige lønninger. 

 

- Sådan som jeg ser det, så er det uden tvivl det bedste afsæt, vi har haft nogensinde. Jeg tror, vi her har en stor mulighed for, at vi kan gøre noget ved ligeløn, så det skal jeg nu ud og overbevise mine medlemmer om, siger Charlotte Graungaard Falkvard.  

 

Hun erkender omvendt, at komiteens arbejde ikke påvirkes af radiografernes afstemning. 

 

- Men den bliver jo ikke til noget, så længe en eventuelt strejke står på. Det her er ikke kun en løsning for sygeplejersker og radiografer. Det er et oplæg til en løsning på tværs af mange faggrupper, fastslår Charlotte Graungaard Falkvard.  

 

Derfor ærgrer hun sig også over, at de sociale medier flyder over med indlæg fra grupper, der ifølge hende har travlt med at tage æren for lønkampen. 

 

- Det kan ikke nytte noget. Nu må vi simpelthen få seler på altså og stå sammen, mener Charlotte Graungaard Falkvard. 

 

Enig bestyrelse anbefaler denne gang et ja 

 

Hvor overenskomstresultatet i første omgang splittede Radiograf Rådets bestyrelse, er der denne gang enighed om at anbefale medlemmerne at stemme ja til mæglingsskitsen.

 

- Det er det ikke længere en tøvende bestyrelse, som går ud og anbefaler medlemmerne et ja. Denne gang er det en enig bestyrelse, som vurderer, at mægligsskitsen giver nogle radiograferne bedre forudsætninger, end en strejke vil gøre det, fastslår Charlotte Graungaard Falkvard.  

 

Men om forligsmandens mæglingsskitse nu er nok til at tippe flertallet af radiograferne til at stemme ja, ved vi først den 14. juni kort efter klokken 12. 

 

Hvis også mæglingsforslaget igen bliver forkastet, vil en strejke iværksættes fem dage senere.