Politik
Aktuelt - Forside highlight

Samarbejdet med Dansk Sygeplejeråd – aflyst eller revitaliseret?

Radiograf Rådet og Dansk Sygeplejeråd har fulgt deres medlemmer og går nu ned ad hver sin skillevej efter urafstemningen. Men adskillelsen er i virkeligheden udtryk for et styrket samarbejde.

Flere medlemmer har undret sig over, at Radiograf Rådet ikke skal i konflikt. For hele vejen igennem urafstemningen har både Radiograf Rådet og Dansk Sygeplejeråd forventet, at de to urafstemninger ville givet et samlet resultat for de to organisationer. Og med et overvældende nej til Forligsmandens mæglingsskitse fra sygeplejerskerne, var det vores tro at radiograferne måtte følge efter.

Derfor var det for mange en stor overraskelse, og med nogen uro, at de erfarede at Radiograf Rådet havde fået en mulighed for at forfølge deres medlemmers ”ja” til mæglingsskitsen og derfor ikke ville gå i konflikt sammen med sygeplejerskerne. 

Ikke mindst da samarbejdet mellem de to organisationer har været et af emnerne i diskussionerne fra den første urafstemning. Flere var derfor bekymret for, om adskillelsen var et udtryk for at samarbejdet mellem de to organisationer var brudt helt sammen.

Men sådan forholder det sig ikke, forklarer Radiograf Rådets formand og siger om situationen:

”Det var også en meget speciel situation for os at stå i. Vi har før og under urafstemningen klokkeklart kommunikeret til vores medlemmer, at der var tale om et samlet resultat. Det har vi gjort, fordi vi ikke på egne hægter har kunnet ”gå alene” med vores afstemningsresultat – uanset hvad det måtte være,” siger Charlotte Graungaard Falkvard og fortsætter:

”Når man er to organisationer, der har hver sin urafstemning, men hvor resultaterne lægges sammen, så er man selvfølgelig et hundrede procent afhængige af hinanden. Man bliver nødt til at være enige om hvad man gør.”

En uventet løsning på en umulig situation
Da resultatet af urafstemning blev opgjort umiddelbart inden offentliggørelsen, stod det klart, at både radiografer og sygeplejersker var på vej ind i en utrolig svær situation. For radiograferne havde sagt ”ja” med 68,2 % og sygeplejerskerne nej med 66.7 %. Vores afstemningsresultater havde modsatte fortegn.

”Så sker der det, som vi ikke havde troet kunne ske, nemlig at vi opnår et meget massivt "ja" i vores urafstemning, mens sygeplejerskerne tilsvarende får et meget massivt "nej" i deres, til trods for at vores anbefalinger var enslydende” fortæller Charlotte Graungaard Falkvard og fortsætter:

Det sætter tanker i gang – både i vores hovedorganisation, Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) – og i Dansk Sygeplejeråd, om ikke det er mere fair, at vi i denne meget specielle situation, hvor vores resultater er milevidt fra hinanden, gør os fri af den aftale, vi har med hinanden om et fælles afstemningsresultat.

Det var tydeligt, at et stort flertal af vores medlemmer ikke ønsker en konflikt og at de har sat deres lid til komiteens muligheder og at vi fik løst den ulighed, der var opstået, mens sygeplejerskerne modsat ikke kan finde den tillid og vil prøve at strejke sig til et bedre resultat.


Derfor bliver Grete Christensen og jeg enige om, at det er det rigtige, at vi går med vores "ja" og dermed kan honorere den demokratiske afstemning i Radiograf Rådet, mens Dansk Sygeplejeråd går med deres "nej"”.

Den beslutning blev bakket op af Hovedbestyrelsen i både Dansk Sygplejerråd og Radiograf Rådet. Det skete kort tid inden Forligsinstitutionen offentliggjorde afstemningsresultatet og derfor var det også kun Grete Christensen, der tonede frem til pressemødet om den kommende strejke oven på urafstemningsresultatet.
 

Et udtryk for et styrket samarbejde
I kølvandet på situationen står det klart, at den pludselige adskillelse for flere har sået tvivl om, hvorvidt samarbejdet mellem de to organisationer har lidt overlast. 

Det er dog ikke tilfældet forsikrer Graungaard Falkvard og til spørgsmålet om, hvorvidt det betyder noget negativt for det samarbejde og den samarbejdsaftale Radiograf Rådet har med Dansk Sygeplejeråd, at vores veje nu skilles, forklarer hun, at ”Nej, det har ikke negative konsekvenser for samarbejdet. Jeg synes faktisk, at det, at vi pragmatisk forholder os til de to urafstemninger og når frem til den løsning, vi har fundet, er udtryk for godt samarbejde mellem vores to organisationer til trods for at bølgerne gik højt i forbindelse med den første afstemning. Vi har løst udfordringerne og at Dansk Sygeplejeråd og Grete Christensen har stillet muligheden til rådighed er udtryk for et udviklet samarbejde. Faktisk gav Grete Christensen os den mulighed somSundhedskartellet ikke ønskede at give Dansk Sygeplejeråd og os efter den første afstemning”. 

Ønsker sygeplejerskerne held og lykke
Til spørgsmålet om, hvorvidt hun er bekymret for, at sygeplejerskerne opnår noget ekstra til deres del af overenskomsten, svarer hun, at hun aldrig vil være bange for at nogle kolleger, i en anden fagforening, opnår gode resultater for deres medlemmer. 

”Slet ikke. Nej, jeg fokuserer på, at vores medlemmer har stemt et klart og tydeligt "ja" til overenskomsten, og at vi med Dansk Sygeplejeråds velsignelse har fået, en godt nok overraskende, mulighed for at honorere det demokratiske "ja", vi har fået,” siger Graungaard Falkvard, og tilføjer:

”Skulle sygeplejerskerne virkelig lykkes med at finde en tønde guld et sted derude, vil jeg, ud over at blive meget overrasket, ønske dem tillykke med det. Jeg er så sikker på, at vi også vil grave i den samme muld som dem næste gang, vi sætter os til forhandlingsbordet. Vi er faktisk mange grupper, der ikke er tilfredse med vores løn- og arbejdsvilkår – og der står hverken vi eller sygeplejerskerne alene. Vi har på intet tidspunkt set muligheder i en konflikt og det har ikke ændret sig på grund af afstemningsresultatet.

Og jeg vil i øvrigt gerne tilføje, at jeg ønsker sygeplejerskerne held og lykke med deres videre arbejde i forhold til overenskomsten og de kan regne med vores kollegiale opbakning”.